ຫນ້າທໍາອິດ > ຂ່າວ > ຂ່າວອຸດສາຫະກໍາ

ໂຄງສ້າງແລະການຈັດປະເພດຂອງ jumpers ເສັ້ນໄຍ optical.

2022-04-28

1. ໂຄງສ້າງ
jumpers ເສັ້ນໄຍ optical (ຍັງເອີ້ນວ່າຕົວເຊື່ອມຕໍ່ເສັ້ນໄຍ optical) ຫມາຍເຖິງ plug connectors ຕິດຕັ້ງຢູ່ໃນທັງສອງສົ້ນຂອງສາຍ optical ເພື່ອຮັບຮູ້ການເຊື່ອມຕໍ່ການເຄື່ອນໄຫວຂອງເສັ້ນທາງ optical; ສຽບຢູ່ປາຍຫນຶ່ງເອີ້ນວ່າ pigtails. ສາຍເສັ້ນໃຍແກ້ວນໍາແສງ (ສາຍໄຟເບີ Optical Patch Cord/ສາຍເຄເບີນ) ແມ່ນຄ້າຍຄືກັນກັບສາຍເຄເບີນ coaxial, ແຕ່ບໍ່ມີຕາໜ່າງປ້ອງກັນ. ຢູ່ໃຈກາງແມ່ນແກນແກ້ວບ່ອນທີ່ແສງສະຫວ່າງເດີນທາງ.

ໃນເສັ້ນໄຍ multimode, ເສັ້ນຜ່າກາງຂອງຫຼັກແມ່ນ 50 μm ຫາ 65 μm, ເຊິ່ງປະມານຄວາມຫນາຂອງຜົມຂອງມະນຸດ. ເສັ້ນຜ່າສູນກາງຂອງແກນເສັ້ນໄຍຮູບແບບດຽວແມ່ນ 8 μm~10 μm. ຫຼັກແມ່ນອ້ອມຮອບດ້ວຍຊອງແກ້ວທີ່ມີດັດຊະນີສະທ້ອນແສງຕ່ໍາກວ່າຫຼັກເພື່ອຮັກສາເສັ້ນໃຍພາຍໃນຫຼັກ. ດ້ານນອກແມ່ນກະເປົ໋າພາດສະຕິກບາງໆທີ່ປົກປ້ອງຊອງຈົດໝາຍ.

ການຈັດປະເພດແລະສະພາບລວມຂອງສາຍ patch fiber optic ມີດັ່ງນີ້
jumpers ເສັ້ນໄຍ optical (ຍັງເອີ້ນວ່າຕົວເຊື່ອມຕໍ່ເສັ້ນໄຍ optical), ນັ້ນແມ່ນ, ຕົວເຊື່ອມຕໍ່ເສັ້ນໄຍ optical ເຊື່ອມຕໍ່ກັບໂມດູນ optical, ຍັງມີຫຼາຍຊະນິດ, ແລະພວກມັນບໍ່ສາມາດໃຊ້ຮ່ວມກັນໄດ້. ໂມດູນ SFP ແມ່ນເຊື່ອມຕໍ່ກັບຕົວເຊື່ອມຕໍ່ໃຍແກ້ວນໍາແສງ LC, ໃນຂະນະທີ່ GBIC ເຊື່ອມຕໍ່ກັບຕົວເຊື່ອມຕໍ່ໃຍແກ້ວນໍາແສງ SC.

ຕໍ່​ໄປ​ນີ້​ແມ່ນ​ລາຍ​ລະ​ອຽດ​ຂອງ​ຕົວ​ເຊື່ອມ​ຕໍ່​ເສັ້ນ​ໄຍ​ແສງ​ຫຼາຍ​ທີ່​ໃຊ້​ທົ່ວ​ໄປ​ໃນ​ວິ​ສະ​ວະ​ກໍາ​ເຄືອ​ຂ່າຍ​:
â ' ກະເປົ໋າໃຍແກ້ວນໍາແສງປະເພດ FC: ວິທີການເສີມສ້າງຄວາມເຂັ້ມແຂງພາຍນອກແມ່ນແຂນໂລຫະ, ແລະວິທີການຍຶດແມ່ນເປັນ turnbuckle. ໂດຍທົ່ວໄປແລ້ວແມ່ນໃຊ້ໃນດ້ານ ODF (ໃຊ້ຫຼາຍທີ່ສຸດໃນກະດານແກ້ໄຂ)

â'¡ SC ປະເພດ jumper ເສັ້ນໄຍ optical: ຕົວເຊື່ອມຕໍ່ທີ່ເຊື່ອມຕໍ່ໂມດູນ optical GBIC, ແກະຂອງມັນແມ່ນຮູບສີ່ຫລ່ຽມ, ແລະວິທີການ fastening ແມ່ນປະເພດ plug-and-pull, ເຊິ່ງບໍ່ຈໍາເປັນຕ້ອງ rotated. (ໃຊ້ຫຼາຍທີ່ສຸດໃນສະວິດ router)

¢ ST-type optical jumper: ໃຊ້ທົ່ວໄປໃນກອບການແຜ່ກະຈາຍເສັ້ນໄຍ optical, ເປືອກນອກແມ່ນຮອບ, ແລະວິທີການ fastening ແມ່ນ turnbuckle. (ສໍາ​ລັບ​ການ​ເຊື່ອມ​ຕໍ່ 10Base-F, ຕົວ​ເຊື່ອມ​ຕໍ່​ແມ່ນ​ປົກ​ກະ​ຕິ​ແລ້ວ​ປະ​ເພດ ST. ມັກ​ຈະ​ນໍາ​ໃຊ້​ໃນ​ກອບ​ການ​ແຜ່​ກະ​ຈາຍ​ເສັ້ນ​ໄຍ optic​)

'£ LC-type jumper ເສັ້ນໄຍ: ເປັນຕົວເຊື່ອມຕໍ່ສໍາລັບການເຊື່ອມຕໍ່ໂມດູນ SFP, ມັນໄດ້ຖືກເຮັດດ້ວຍກົນໄກການ jack modular (RJ) latch ທີ່ງ່າຍທີ່ຈະປະຕິບັດງານ. (ໃຊ້ທົ່ວໄປໂດຍ routers)

2. ການຈັດປະເພດ
jumpers ເສັ້ນໄຍ optical ສາມາດແບ່ງອອກເປັນຊິລິຄອນເສັ້ນໄຍ optical ທົ່ວໄປຮູບແບບດຽວແລະຫຼາຍໂຫມດ jumpers ອີງຕາມສື່ສາຍສົ່ງທີ່ແຕກຕ່າງກັນ, ແລະ jumpers ເສັ້ນໄຍ optical ອື່ນໆເຊັ່ນ: ພາດສະຕິກເປັນສື່ສົ່ງ;

ອີງຕາມໂຄງສ້າງຂອງຕົວເຊື່ອມຕໍ່, ມັນສາມາດແບ່ງອອກເປັນ:
jumper FC, jumper SC, jumper ST, jumper LC, jumper MTRJ, jumper MPO, jumper MU, jumper SMA, jumper FDDI, jumper E2000, jumper DIN4, jumper D4, ແລະອື່ນໆ. jumpers ເສັ້ນໄຍທົ່ວໄປຫຼາຍຍັງສາມາດແບ່ງອອກເປັນ FC-FC, FC-SC, FC-LC, FC-ST, SC-SC, SC-ST, ແລະອື່ນໆ.

ເສັ້ນໄຍຮູບແບບດຽວ: ໂດຍທົ່ວໄປແລ້ວ, ສາຍໄຟເບີ optical patch ແມ່ນຊີ້ໃຫ້ເຫັນເປັນສີເຫຼືອງ, ແລະຕົວເຊື່ອມຕໍ່ແລະແຂນປ້ອງກັນແມ່ນສີຟ້າ; ໄລຍະການສົ່ງແມ່ນຍາວກວ່າ.

ເສັ້ນໄຍຫຼາຍໂຫມດ: ໂດຍທົ່ວໄປ, ສາຍເສັ້ນໃຍ optical patch ແມ່ນເປັນຕົວແທນໂດຍສີສົ້ມ, ແລະບາງສ່ວນແມ່ນເປັນຕົວແທນໂດຍສີຂີ້ເຖົ່າ, ແລະຕົວເຊື່ອມຕໍ່ແລະແຂນປ້ອງກັນແມ່ນເປັນຕົວແທນໂດຍ beige ຫຼືສີດໍາ; ໄລຍະການສົ່ງແມ່ນສັ້ນ.